Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forum'a kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Dreamboxturk.Com Sitemize devamlı konu acıcak devamlı online olan mod ve adminler alınacak irtibat direk admin nickine +491637790062 WhatsApp dan yapılması rica olunur...

[*.İOS/App] İOS+[12.5.3] Neden Yayınlandı! Hangi Cihazlara Geldi?

dreamboxturk

Teknik Admin
Yönetici
Sayfa Yönetimi
Katılım
29 Mar 2010
Mesajlar
104,660
Web sitesi
www.dreamboxturk.comiOS 12 sürümü çok geride kalmış olan bir sürüm olarak gösterilebilir. Geride kalan bir sürüm ve doğal olarak artık güncelleme almaması gerekiyor. Fakat durum bu değil. Şaşırtıcı bir şekilde Apple bu sürüme güncelleme desteğine devam ediyor. Artık sürekli güncellemeler de almaya başlayan sürüm, en son iOS 12.5.2 ile güncellenmişti. Şimdi ise iOS 12.5.3 serisi yayınlandı.
Açıkçası beklenen bundan sonraki süreçte güncelleme gelmemesi yönündeydi. Ama yine beklentiler boşa çıkmış oldu çünkü yine yeniden bir güncelleme haberi aldık. Tabii ki soracağımız soru neden bu güncellemenin geldiği sorusu.

iOS 12.5.3 Güncellemesi Neden Yayınlandı?

Bu sürüme güncelleme gelmesinin tek nedeni söz konusu sürümde bazı güvenlik açıklarının devam ediyor olması. Yeni bir güvenlik açığı bulunduğu zaman yeniden güncelleme yayınlanıyor. iOS 12.5.2 sürümü sonrasında da WebKit bölümünde bazı güvenlik sorunları ortaya çıkmıştı.
Bu güvenlik açıklarının giderilmesi konusunda yapılan çalışma 12.5.3 sürümünün gelmesine neden oldu. Toplamda webkit üzerinde yer alan 4 ayrı güvenlik güncellemesi tamamen kapanıyor.


Söz konusu güvenlik olduğu için de Apple, eski cihaz sahiplerinin mutlaka bu güncellemeyi yapması gerektiği konusunda da uyarı yapmış durumda. Zaten iOS 12 sürümüne her yeni güncelleme geldiğinde aynı şeyi söylüyoruz.Şimdi bilmeyenler için hala iOS 12 çalıştıran ve güncellemeyi de alacak olan cihazların listesini de paylaşalım. Artık yeni sürüm almayan iPad ve iPhone modelleri için geçerli bir durum. Güncelleme alacak olan cihazlar;

  • iPhone 5s
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6
  • iPad Mini 3
  • iPad Mini 2
  • iPod Touch 6
  • iPad Air

iOS 12.5.3 güncellemesi için, sanmıyoruz ama yeni bir özellik daha ortaya çıktığı zaman bilgi vereceğiz. Ayrıca devam güncellemelerinin de bir süre daha gelmeye devam edeceğini de eklemek isterim. Bir türlü iOS 12 ölmedi.